Hamim 24" Basic Full HD LED TV
Price Range in Bangladesh
from
৳6,990
to
৳7,600
across 2 sellers
The lowest price of China in Bangladesh is ৳6,990 only. Buy China at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳7,600 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 6,990
Nasirabad, Chittagong
Save 49%
৳14,900
৳ 7,600
📋 China Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | China |
| Screen Size | 24”inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 1366 x 768p |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | 20000: 1 |
| Brightness | Enhancer |
| TV Tuner | Analog and Digital |
| Sound | 5W + 5W Sound Output |
| Connectivity | VGA , AV input, 2 x HDMI, Dish Port |
| Remote | Yes |
| Operating System | Standard |
| Other Features | 25W Low voltage & 90% saving your power |
📖 Overview
Hamim basic LED TV comes with a 24-inch screen and Full HD screen resolution. This television features a 2ms response time, a 20000: 1 contrast ratio, and a built-in speaker. This TV has 2 HDMI which can be connected CC Camera / Computer. There's also an Audio Out port for connecting to separate speakers or a home theater for louder sounds.
Be the first to review
Share your experience with Hamim 24" Basic Full HD LED TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★