Hanna HI-98319 Waterproof Salinity Tester
Price in Bangladesh
৳13,500
from 1 seller
The lowest price of Hanna hi-98319 waterproof salinity tester in Bangladesh is ৳13,500 only. Buy Hanna hi-98319 waterproof salinity tester at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Uttara, Dhaka
৳ 13,500
📋 TDS Meter Full Specification
| Item | TDS Meter |
|---|---|
| TDS Range | 0.0 to 70.0 ppt (g/L); 0.0 to 70.0 PSU; 1.000 to 1.041 S.G. |
| TDS Accuracy | ±1 ppt for 0.0 to 40.0 ppt |
| TDS Resolution | 0.1 ppt (g/L); 0.1 PSU; 0.001 |
| Temperature Range | 0.0 to 50.0°C |
| Temperature Accuracy | ±0.5°C |
| Display | Large Multi-level LCD Display |
| Country of Origin | Romania |
| Weight | 68gm without battery |
| Dimension | 160 x 40 x 17 mm / 6.3 x 1.6 x 0.7" |
📖 Overview
The Hanna HI98319 is a specialized device for performing a digital salinity tester that can measure salinity up to 70.00 ppt. It is specially designed for saltwater aquariums. It provides results in parts per thousand (PPT), practical salinity units (PSU), or specific gravity (SG). This device uses an amperometric conductivity probe to accurately measure the salt content of water. It has a large LCD display for viewing readings and temperatures. It can be set to oC or oF for temperature display. It also has a battery level indicator displayed on startup to alert the user of the remaining battery power. It is set to 35.00 ppt in calibration dedicated mode and it recognizes the standard value so the meter will automatically accept and store the value when calibration stability is reached.
Be the first to review
Share your experience with Hanna HI-98319 Waterproof Salinity Tester and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★