Hanna HI98301 DiST1 TDS Meter
-11%
Price Range in Bangladesh
from
৳1,600
to
৳1,700
across 2 sellers
The lowest price of Hanna HI98301 DiST1 in Bangladesh is ৳1,600 only. Buy Hanna HI98301 DiST1 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳1,700 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Hatkhola, Dhaka
Save 11%
৳1,800
৳ 1,600
Uttara, Dhaka
৳ 1,700
📋 Hanna HI98301 DiST1 Full Specification
| Item | TDS Meter |
|---|---|
| Model | ✅ Hanna HI98301 DiST1 |
| TDS Range | 0 to 2000 ppm |
| TDS Accuracy | ±2% |
| TDS Resolution | 1 ppm (mg/L) |
| TDS Calibration | automatic, one point at 1382 ppm |
| Temperature Range | 0.0 to 50.0°C |
| Temperature Accuracy | ±0.5°C |
| Display | Large Multi-level LCD |
| Auto-off Function | 8 minutes |
| Power Source | CR2032 3V Li-Ion |
| Battery Life | Approximately 250 hours of continuous use |
| Country of Origin | China |
| Weight | 68 g Without Battery |
| Dimension | 160 x 40 x 17 mm |
📖 Overview
Large multi-level LCD display, TDS and temperature readings simultaneously, 0 to 2000 ppm TDS range, automatic temperature compensated TDS measurements ℃ or ℉ temperature display.
Be the first to review
Share your experience with Hanna HI98301 DiST1 TDS Meter and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★