Jinko 585W N-Type Bifacial PV Solar Panel
-20%
Price in Bangladesh
৳9,360
from 1 seller
The lowest price of Jinko 585w n-type bifacial pv solar panel in Bangladesh is ৳9,360 only. Buy Jinko 585w n-type bifacial pv solar panel at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Cantonment, Dhaka
Save 20%
৳11,700
৳ 9,360
📋 Solar Panel Full Specification
| Item | Solar Panel |
|---|---|
| Cell Type | N-Type Monocrystalline |
| Number of Cell | 144 |
| Front Glass | 3.2mm, Anti-reflection Coating, High Transmission, Low Iron, Tempered Glass |
| Maximum Power | 585W |
| Rated Maximum Power | 585wp |
| Maximum Power Voltage | 44.02V |
| Maximum Power Current | 13.29A |
| Short Circuit Current | 14.01A |
| Open Circuit Voltage | 52.70V |
| Module Efficiency | 22.65% |
| Maximum System Voltage | 1500 VDC |
| Connector | MC4 |
| Operating Temperature | -40 °C ~ +85 °C |
| Weight | 31.0 kg |
| Dimension | 2278 x 1134 x 30 mm |
📖 Overview
This Jinko is an N-type Bifacial PV Solar Panel with a total power output of 585W, so it has been designed to utilize diffused sunlight effectively. It has 144 monocrystalline N-type cells, 3.2mm anti-reflection coating front glass, and anodized aluminium alloy frame. Also, this solar panel is designed with Hot 2.0 technology, which ensures higher reliability as well as reduces LID/LETID.
Be the first to review
Share your experience with Jinko 585W N-Type Bifacial PV Solar Panel and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★