Longi 550-Watt Solar Panel
-24%
Price in Bangladesh
৳12,490
from 1 seller
The lowest price of Longi 550-watt solar panel in Bangladesh is ৳12,490 only. Buy Longi 550-watt solar panel at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Nawabpur, Dhaka
Save 24%
৳16,500
৳ 12,490
📋 Solar Panel Full Specification
| Item | Solar Panel |
|---|---|
| Cell Type | Mono-crystalline Silicon |
| Number of Cell | 144 (6 x 24) |
| Maximum Power | 540~550W |
| Maximum Power Voltage | 41.64vmp |
| Maximum Power Current | 12.97Imp |
| Short Circuit Current | 13.86Isc |
| Open Circuit Voltage | 49.60V |
| Module Efficiency | 21.1 percent |
| Weight | 27.5 Kg |
| Dimension | 2274 x 1134 x 35mm |
📖 Overview
The longi is a solar panel that can produce 550 watts of power. This panel comes with 144 cells. This solar panel is ideal for home, shop, and other place use. It is a panel of high quality and resistance. Made of mono-crystalline silicon material with an anodized aluminum frame.
Be the first to review
Share your experience with Longi 550-Watt Solar Panel and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★