Longi LR4-60HPB 355W Solar Panel
-40%
Price Range in Bangladesh
from
৳7,500
to
৳8,500
across 3 sellers
The lowest price of Longi LR4-60HPB in Bangladesh is ৳7,500 only. Buy Longi LR4-60HPB at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳8,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Gulistan, Dhaka
Save 40%
৳12,500
৳ 7,500
Kamalapur, Dhaka
Save 20%
৳10,000
৳ 8,000
Nawabpur, Dhaka
Save 32%
৳12,500
৳ 8,500
📋 Longi LR4-60HPB Full Specification
| Item | Solar Panel |
|---|---|
| Model | ✅ Longi LR4-60HPB |
| Cell Type | mono PERC |
| Maximum Power | 355W |
| Maximum Power Voltage | 34.6V |
| Maximum Power Current | 10.27A |
| Short Circuit Current | 11.25A |
| Open Circuit Voltage | 40.6V |
| Maximum System Voltage | DC1000V (IEC/UL) |
| Operating Temperature | -40- 85°C |
| Weight | 20.8 Kg |
| Dimension | L x W x D: 1722 x 1134 x 30 mm |
📖 Overview
The Longi LR4-60HPB is a high efficiency solar panel with a maximum capacity of up to 355W. It has a low lid mono PERC with half-cut technology. Its positive power tolerance is 0~+5W guaranteed and high module conversion efficiency is up to 19.5%. It provides superior module technology and is suitable for distributed projects
Be the first to review
Share your experience with Longi LR4-60HPB 355W Solar Panel and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★