Hanna HI98301 DiST-1 TDS Meter with Auto Calibration
-3%
Price Range in Bangladesh
from
৳7,950
to
৳8,500
across 3 sellers
The lowest price of Harman Kardon Hanna HI98301 DiST1 in Bangladesh is ৳7,950 only. Buy Harman Kardon Hanna HI98301 DiST1 at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳8,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Hatkhola, Dhaka
Save 3%
৳8,200
৳ 7,950
Hatkhola, Dhaka
Save 4%
৳8,500
৳ 8,200
Uttara, Dhaka
৳ 8,500
📋 Harman Kardon Hanna HI98301 DiST1 Full Specification
| Item | TDS Meter |
|---|---|
| Model | ✅ Hanna HI98301 DiST1 |
| Brand | Harman Kardon |
| TDS Range | 0 to 2000 ppm (mg/L) |
| TDS Accuracy | ±2% |
| TDS Resolution | 1 ppm (mg/L) |
| TDS Calibration | automatic, one point at 1382 ppm |
| Temperature Range | 0.0 to 50.0°C |
| Temperature Accuracy | ±0.5°C |
| Display | large multi-level LCD Display |
| Auto-off Function | Yes |
| Power Source | CR2032 3V Li-Ion |
| Battery Life | approximately 250 hours of continuous use |
| Country of Origin | Romania |
| Weight | 68gm without battery |
| Dimension | 160 x 40 x 17 mm / 6.3 x 1.6 x 0.7" |
📖 Overview
Hanna HI98301 DiST-1 is a TDS meter with auto-calibration. It is commonly used to indicate total dissolved solids in water. It comes with a large multi-level LCD display that can display both TDS and temperature readings simultaneously. The readings of this meter are displayed with a resolution of 1 ppm and an accuracy of ±2% of full scale. Also, its TDS range is 0 to 2000 ppm. An exposed temperature sensor allows for fast automatic temperature-compensated TDS measurements and can be set to display temperature in ℃ or ℉. It has a CR2032 3V Li-Ion battery that can be used continuously for about 250 hours.
Be the first to review
Share your experience with Hanna HI98301 DiST-1 TDS Meter with Auto Calibration and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★