Hisense H25MOBS5H 25L Solo MWO Microwave Oven
Price Range in Bangladesh
from
৳12,490
to
৳12,800
across 4 sellers
The lowest price of Hisense H25MOBS5H in Bangladesh is ৳12,490 only. Buy Hisense H25MOBS5H at the best price from BDStall. There are currently 4 sellers available. Prices range up to ৳12,800 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 4 in Bangladesh
Pallabi, Dhaka
৳ 12,490
Mirpur, Dhaka
৳ 12,499
Nasirabad, Chittagong
Save 15%
৳14,900
৳ 12,600
📋 Hisense H25MOBS5H Full Specification
| Item | Microwave Oven |
|---|---|
| Model | ✅ H25MOBS5H |
| Brand | Hisense |
| Oven Type | Microwave |
| Control Panel | Push-Button Controls |
| Cooking Program Stages | Five adjustable power levels for precise cooking(17%, 33%, 55%, 77%, 100%) |
| Door Opening Type | Handle |
| Kitchen Timer | Maximum 60 min |
| Oven Capacity | 25L |
| Microwave Output Power | 850W |
| Turntable | 285mm |
| Dimension | 480mm x 352mm x 292.5mm |
| Other Features | Clock Function, Timer Function, Power Level Selection, LED Display, Push-Button Controls,Turntable Lock - Yes |
📖 Overview
This Hisense H25MOBS5H 25L Solo Microwave Oven is especially designed for powerful and balanced cooking. It has 850W of microwave output power and operates with a power source up to 220-240V and 50Hz frequency which suitable for household using. With, it 5 power levels 17%, 33%, 55%, 77%, and 100% you can easily adjust any of them as your need. Also, it features a maximum cooking time up to 60 minutes and has 285mm glass turntable for even cooking. Moreover it features Clock Function, Timer Function, Power Level Selection, LED Display, Push-Button Controls,and Turntable Lock.
Be the first to review
Share your experience with Hisense H25MOBS5H 25L Solo MWO Microwave Oven and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★