HP 255 G8 Ryzen 5 5500 15.6" FHD 8GB RAM / 256GB SSD
-1%
Price in Bangladesh
৳51,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 5500U |
| Processor Speed | 6 Cores, 12 Threads, Up to 4.0GHz, 8 MB Cache |
| Screen Size | 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080p), IPS, narrow bezel, anti-glare |
| RAM | 8 GB DDR4-3200MHz |
| Hard Disk | 256 GB PCIe NVMe SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | AMD Radeon Vega 7 Graphics |
| Networking | LAN / USB / Wi-Fi |
| Webcam | HD Cam |
| Battery | Up to 10 hours and 15 minutes backup time |
| Software | Default OS |
| Dimensions (W x D x H) | 35.8 x 24.2 x 1.99 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.47 kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This HP 255 G8 laptop uses an AMD ryzen 5 5500 processor that can generate Up to 4.0GHz frequency speed with 6 Cores, 12 Threads & 8MB cache. Also, the laptop comes with a 15.6" FHD screen that offers excellent visuality & vivid colors. Moreover, the HP 255 G8 includes 8GB RAM, 256GB SSD, AMD Radeon Vega 7 graphics, LAN, WI-Fi, Bluetooth connectivity & many more exclusive features.
Be the first to review
Share your experience with HP 255 G8 Ryzen 5 5500 15.6" FHD 8GB RAM / 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★