HP ProBook 430 G2 Core i3 5th Gen 8GB RAM 120GB SSD
-3%
Price in Bangladesh
৳12,500
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳12,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 4%
৳13,000
৳ 12,500
📋 HP Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3-5th Gen Processor |
| Processor Speed | 2.2 GHz Turbo Boost Up to 2.7 GHz, 3 MB L3 |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 13.3" FHD Display |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 120GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics |
| Audio/Speaker | DTS Sound+ Stereo Speakers & Single Integrated Digital Microphone or Dual Array Microphone |
| Networking | 10/100/1000 LAN Card WIFI |
| Webcam | Full HD Webcam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 4 Cell Battery |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | 1.6 kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
HP ProBook 430 G2 comes with a powerful Intel Core i3 5th generation processor that has a turbo boost frequency up to 2.7 GHz, and 3 MB L3. It has a 13.3 inch FHD display with a full HD webcam for taking pictures and videos. It has a 8GB RAM and 120GB SSD Hard Disk storage capacity that can give a fast and smooth using performance.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 430 G2 Core i3 5th Gen 8GB RAM 120GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★