Dell Latitude 7420 Core i7 11th Gen 16GB DDR5 RAM
-66%
Price in Bangladesh
৳55,500
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳55,500 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 66%
৳165,000
৳ 55,500
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 11th Gen i7-1185G7 Quad-Core Processor |
| Processor Speed | 12M Cache, 3.00 GHz up to 4.80 GHz |
| Screen Size | 14 inch 3840 x 2160 4K resolution Non-Touch Display |
| RAM | 16GB DDR5 |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Audio/Speaker | Realtek ALC3281-CG, High Definition Audio |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 2x2 .11ax 160MHz, Bluetooth 5.1 |
| Webcam | HD Webcam |
| Software | Windows 10 Pro |
| Dimensions (W x D x H) | 12.65 x 8.22 x 0.67" |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 7420 laptop features an Intel Core i7-1185G7 11th generation powerful processor that can give a responsive performance for multitasking. It features a 14 inch 3840 x 2160 4K resolution Non-Touch Display enhance your viewing experience and gives vivid images. This dell laptop included 16GB DDR5 RAM with 512GB M.2 NVMe Hard Disk storage capacity makes it faster and smoother.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7420 Core i7 11th Gen 16GB DDR5 RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★