JPE E43Y71D 43" 4K Smart Google TV
-20%
Price in Bangladesh
৳35,200
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 JPE E43Y71D Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ JPE E43Y71D |
| Screen Size | 43" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | DLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 8ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | 5000:1 |
| Brightness | 180±10% nits |
| TV Tuner | Yes |
| Sound | Dolby Atmos, 10W x 2 |
| Remote | Voice Control |
| Operating System | Android |
📖 Overview
This JPE E43Y71D is an Android Google TV that comes with Android version 11. It supports 4K video resolution, 60Hz refresh rate, 16 billion color, and 5000:1 contrast ratio so, it ensures an impressive visual experience. Also, it comes with built-in Bluetooth, Wi-Fi, and Chrome Cast connectivity that helps to connect other devices wirelessly. Moreover, it supports Dolby Atmos, a 10W x 2 stereo speaker that ensures smooth sound quality.
Be the first to review
Share your experience with JPE E43Y71D 43" 4K Smart Google TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★