JPE E55Y71D 55" 4K Voice Control Google TV
-19%
Price in Bangladesh
৳58,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 JPE E55Y71D Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ JPE E55Y71D |
| Screen Size | 55" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K UHD |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 8ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | 5000:1 |
| Brightness | 220±10% nits |
| TV Tuner | Yes |
| Sound | 2 x 10W) Stereo speaker, Dolby Audio MS12/AC-4 |
| Connectivity | 2-3 (HDMI 1.4 or 2.0), 1-2 (USB 2.0), AV Input, Ethernet Port, Wi-Fi, Bluetooth: Yes |
| Remote | Voice control |
| Operating System | Android |
📖 Overview
This JPE E55Y71D is a 55" bezel-less smart Android Google TV that supports 4K / UHD video resolution. It is designed with LED technology display that provides clear pictures. This TV has a 60Hz refresh rate that ensures smooth animation and is suitable for fast-paced sports films. This JPE TV has voice control technology that allows you to change the TV channel by voice. This TV also has 2GB RAM and 16 GB ROM and is powered by Android operating system.
Be the first to review
Share your experience with JPE E55Y71D 55" 4K Voice Control Google TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★