Jumper JPD-ES210 Digital Tens Therapy Machine
-22%
Price in Bangladesh
৳3,900
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Jumper JPD-ES210 Full Specification
| Item | Therapy Machine |
|---|---|
| Model | ✅ Jumper JPD-ES210 |
| Type | Tens |
| Operating Voltage | DC 6V |
| Ouput Voltage | 300mJ at 500Ω |
| Frequency | 1-120Hz 20 percent |
| Pulse | 0.1-0.15ms, Accuracy 20 percent |
| Treatment Time | 5-60 Minutes |
| Intensity Level | 0 - 15 |
| Dimension | 132.3 x 64.8 x 19.6 mm |
📖 Overview
This Jumper JPD-ES210 is a transcutaneous electrical nerve stimulation TENS therapy machine that relieves pain through mild electrical current. It is for personal use at home. It provides a therapy time of 5 to 60 minutes. Moreover, this therapy machine comes with a DC 6V, automatic shutdown mode, and a low battery indicator. This PD-ES210 therapy machine can be used for 2 users.
Be the first to review
Share your experience with Jumper JPD-ES210 Digital Tens Therapy Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★