Dell Latitude 5300 Core i5 8th Gen 8GB RAM Laptop
Price Range in Bangladesh
from
৳23,999
to
৳27,999
across 2 sellers
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳23,999 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳27,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8365U 8th Generation |
| Processor Speed | 6M Cache, up to 4.10 GHz |
| Screen Size | 12.5" IPS Full HD anti-glare |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen (2) Integrated stereo speakers Integrated 3 Multi-array Microphone |
| Networking | Wi-Fi, 9560 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth V5.0, non-vPro |
| Webcam | HD |
| Card Reader | Multi Card Reader |
| Battery | HP Long Life 4-cell, 50 Wh Li-ion |
| Keyboard | Backlight |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 207 x 304 x 17.3 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.33 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
The Dell Latitude 5300 laptop comes with 8GB RAM and 256GB SSD storage capacity. This laptop features Intel 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi and Bluetooth V4.2 combo for fast, high-speed connectivity and high-quality video multi-streaming. It is an Intel Core i5-8365U 8th generation processor with a clock speed of 4.10 GHz and a 6M cache. This Dell laptop has a 12.5-inch display that features 1366 x 768 pixels resolution, LED type, and 104 PPI density.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 5300 Core i5 8th Gen 8GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★