Karnaphuli 2500VA IPS with 2 x Hamko HPD Battery
-20%
Price in Bangladesh
৳79,499
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 2500VA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 2000W |
| Inverter Frequency | 24V |
| Battery Included | Yes |
| Battery Capacity | 2 x HPD 200Ah |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | UPS Technology |
| Display | Digital LCD Display |
| Input Voltage | 140~275V AC Single Phase, 50Hz |
📖 Overview
This package includes a Karnaphuli inverter IPS machine with a 2500VA capacity and an LCD screen, along with 2 x Hamko HPD batteries and a battery box. This machine can power lights, fans, computers, telecommunication equipment, and other electrical devices. With two 200Ah HPD batteries, this device can power up to 10 tubes or 15 CFLs, 8 fans, and 2 computers. Besides, the inverter system has protection against overloading, overcharging & short circuits.
Be the first to review
Share your experience with Karnaphuli 2500VA IPS with 2 x Hamko HPD Battery and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★