Keben KPC-8 Portable Oxygen Concentrator
Price in Bangladesh
৳130,000
from 1 seller
The lowest price of Keben KPC-8 in Bangladesh is ৳130,000 only. Buy Keben KPC-8 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Farmgate, Dhaka
৳ 130,000
📋 Keben KPC-8 Full Specification
| Item | Oxygen Concentrator |
|---|---|
| Model | ✅ Keben KPC-8 |
| Oxygen Pressure | 0.04-0.07Mpa |
| Oxygen Flow | Pulse dose, Flow: 1-8 Settings |
| Oxygen Purity | 93% (±3%) |
| Display | Innovative big LCD display |
| Alarm | Indicator Alarm Level: Low, Oxygen: 82%, Very Low Oxygen: 70% |
| Noise | ≤38dB |
| Power | AC, 220V / 55W Power Consumption |
| Battery | 8-Cell with 1~4 Hours Backup |
| Operating Temperature | 5°C to 55°C |
| Package Included | 1 x Battery, 1 x Charger, 1 x Charging cable, 1 x Backpack Bag |
| Others Features | Low Purity Alarm |
| Made of Country | China |
| Weight | 2 kg |
| Dimension | 183 x 86 x 199mm |
📖 Overview
This Keben KPC-8 Oxygen Concentrator is designed to provide supplemental oxygen to individuals who need it. It is an efficient solution for home or travel oxygen therapy. It features adjustable flow settings, quiet operation, and a rechargeable battery. It can be used at home, in clinics, and during air travel
Be the first to review
Share your experience with Keben KPC-8 Portable Oxygen Concentrator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★