Kenson KS6-4.5 Rechargeable Sealed Lead Acid Battery
-23%
Price in Bangladesh
৳650
from 1 seller
The lowest price of Kenson KS6-4.5 in Bangladesh is ৳650 only. Buy Kenson KS6-4.5 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Motijheel, Dhaka
Save 24%
৳850
৳ 650
📋 Kenson KS6-4.5 Full Specification
| Item | Battery |
|---|---|
| Model | ✅ Kenson KS6-4.5 |
| Usage | Bike |
| Voltage | 12 Volt |
| Capacity | 6V, 4.5Ah |
| Initial Current | Less Than 1.35Ah |
| Cycle Use | 7.20V-7.50V |
| Standby Use | 6.75V-7.50V |
| Maintenance | Wet Lead-Acid |
📖 Overview
This Kenson KS6-4.5 is a rechargeable lead acid battery that can be used with charger fans, charger lights, baby motorbikes, fire alarm lights & many others. It is a Korean standard technological battery, it holds 6 volts, 4.5Ah capacity. Also the battery provides long life service with zero maintenance.
Be the first to review
Share your experience with Kenson KS6-4.5 Rechargeable Sealed Lead Acid Battery and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★