Kent Super Plus 5 Stage RO+UF+TDS Water Purifier
-17%
Price in Bangladesh
৳21,000
from 1 seller
The lowest price of Kent Super Plus in Bangladesh is ৳21,000 only. Buy Kent Super Plus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Nasirabad, Chittagong
Save 18%
৳25,500
৳ 21,000
📋 Kent Super Plus Full Specification
| Item | Water Filter |
|---|---|
| Model | ✅ Super Plus |
| Brand | Kent |
| Main Filter System | Reverse Osmosis (RO) |
| Filter Stage | 5 Stage |
| Material | ABS Food Grade Plastic |
| Purification (%) | 100 Percent |
| Reserve tank Size | Purified Water Tank Capacity: 8L |
| Filteration Speed | 15L/hr. |
| Membrane Type | Thin Film Composite RO |
| Capacity | 11 L |
| Power Consumption | 60 W |
| Weight | 7.350kg |
| Dimension | L 380 W 270 H 505 (mm) |
| Water Temperature | Normal |
📖 Overview
This Kent Super Plus is a 5-stage water purifier such as a Sediment filter, activated carbon filter, RO reduces dissolved impurities, UF resolves reduces bacteria & cysts, and TDS controllers that can retain essential minerals. It is made from high-quality ABS food-grade plastic material that makes it a durable choice for everyday use. It has a filtration speed up to 15 liters per hour, 75 liters per day maximum duty cycle, and suitable for the purification of brackish / tap water / municipal corporation water.
Be the first to review
Share your experience with Kent Super Plus 5 Stage RO+UF+TDS Water Purifier and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★