Kern ADB 220-4 Analytical Balance
-5%
Price Range in Bangladesh
from
৳35,000
to
৳40,000
across 2 sellers
The lowest price of Kern ADB 220-4 in Bangladesh is ৳35,000 only. Buy Kern ADB 220-4 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳40,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Hatkhola, Dhaka
Save 5%
৳37,000
৳ 35,000
Motijheel, Dhaka
Save 5%
৳42,000
৳ 40,000
📋 Kern ADB 220-4 Full Specification
| Item | Weight Machine |
|---|---|
| Model | ✅ Kern ADB 220-4 |
| Scale Type | Analytical Balance |
| Minimum Weight | 0.0001g |
| Maximum Weight | 220g |
| Measuring Unit | g, CT, lb, oz, PCS, % |
| Material | Plate: Stainless steel, Draft shield: glass, Housing: plastic |
| Weight | 44 kg |
| Dimension | 230 x 310 x 330 mm |
📖 Overview
This Kern ADB 220-4 is an analytical balance scale that comes with a measuring range of 0.0001g to 220g. It is designed to ensure highly accurate measurements as well as to determine the mass of small samples with a high degree of precision and accuracy. Moreover, it is used in quality control settings, scientific research, and analytical chemistry etc.
Be the first to review
Share your experience with Kern ADB 220-4 Analytical Balance and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★