Konsung KS-5 Low Noise Home Oxygen Concentrator
Price in Bangladesh
৳45,000
from 1 seller
The lowest price of Konsung ks-5 low noise home oxygen concentrator in Bangladesh is ৳45,000 only. Buy Konsung ks-5 low noise home oxygen concentrator at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Farmgate, Dhaka
৳ 45,000
📋 Oxygen Concentrator Full Specification
| Item | Oxygen Concentrator |
|---|---|
| Oxygen Pressure | 0.04 - 0.06 Mpa |
| Oxygen Flow | 1-5 LPM |
| Oxygen Purity | 93% ± 3% |
| Display | LED Big Screen |
| Alarm | Power off<br>Overload protection<br>High/Low pressure<br>Temperature<br>Error code indication<br>Oxygen purity |
| Noise | 45dB |
| Power | 220V/110V |
| Others Features | Oil-Free Compressor<br>Multiple Falter Protection<br> |
| Weight | 23.3 Kg |
| Dimension | 378 x 242 x 510mm |
📖 Overview
This Konsung KS-5 is a high-quality Home Oxygen Concentrator that can work continuously 24 hours a day. It works quietly and efficiently with low noise. It has an oxygen purity of 93% ± 3% and an oxygen pressure of 0.04 - 0.06 MPa. This Oxygen Concentrator is suitable for Cardio-Cerebral Vascular/COPD and Cardiovascular Diseases, Diabetes and Respiratory Diseases.
Be the first to review
Share your experience with Konsung KS-5 Low Noise Home Oxygen Concentrator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★