Kyoritsu 2127R AC Digital Clamp Meter
Price in Bangladesh
৳19,000
from 1 seller
The lowest price of Kyoritsu 2127r ac digital clamp meter in Bangladesh is ৳19,000 only. Buy Kyoritsu 2127r ac digital clamp meter at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Motijheel, Dhaka
৳ 19,000
📋 Multimeter Full Specification
| Item | Multimeter |
|---|---|
| AC Current | 60.00/600.0/1000A |
| AC Voltage | 60.00/600.0V |
| DC Voltage | 60.00/600.0V |
| Capacitance | 1.000/10.00/100.0μF |
| Frequency | 999.9Hz/9.999kHz (Auto-ranging) |
| Display | LED Backlight |
| Display Count | 6000 |
| Power | 2 x R03 / LR03 AAA |
| Voltage | 1.5V |
| Weight | Approx. 230g |
| Dimension | 204 x 81 x 36mm |
📖 Overview
This Kyoritsu 2127R is an AC digital clamp meter that is used to safely measure AC, voltage, resistance, and electrical parameters. It has a large LED backlit display with a resolution of 0.01A that makes it easy to read the accurate measurement. Also, it is powered by 2 x R03 / LR03 AAA batteries that provide 170 hours of continuous measuring time.
Be the first to review
Share your experience with Kyoritsu 2127R AC Digital Clamp Meter and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★