Lambert 350 kVA Prime Diesel Power Generator
-17%
Price Range in Bangladesh
from
৳1,890,000
to
৳1,950,000
across 2 sellers
The lowest price of Lambert 350 kva prime diesel power generator in Bangladesh is ৳1,890,000 only. Buy Lambert 350 kva prime diesel power generator at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳1,950,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Rampura, Dhaka
Save 17%
৳2,290,000
৳ 1,890,000
Shyamoli, Dhaka
৳ 1,950,000
📋 Generator Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | GF350 |
| Rated Power | 350 kVA / 280 kW |
| Standby Power | 385 kVA / 308 kW |
| Phase | 3-phase output system |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Engine RPM | 1500 rpm |
| Power Factor | 0.8 (Lag) |
| Starting System | Electric starting technology |
| Alternator | Stamford brushless |
| Canopy | No |
| Fuel Consumption | Run for 8 to 10 hours with a full fuel load |
| Dimension | 2250 x 950 x 1300 |
| Origin | China |
📖 Overview
Lambert diesel generator comes with 350 KVA / 385 KVA Standby rated power, 230-400 output voltage, 50Hz frequency, 1500 rpm engine speed, 0.8 power factor, and a digital control panel. This generator features anti-vibration mounting between the alternator and the base frame. This generator has a large fuel tank that will run for 8 to 10 hours with a full fuel load.
Be the first to review
Share your experience with Lambert 350 kVA Prime Diesel Power Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★