Lambert 400 kVA Prime Power Diesel Generator
Price Range in Bangladesh
from
৳2,300,000
to
৳2,550,000
across 2 sellers
The lowest price of Lambert 400 kva prime power diesel generator in Bangladesh is ৳2,300,000 only. Buy Lambert 400 kva prime power diesel generator at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳2,550,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Rampura, Dhaka
৳ 2,300,000
Shyamoli, Dhaka
৳ 2,550,000
📋 Generator Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | GF400 |
| Rated Power | 400 kVA / 320 kW |
| Standby Power | 440 kVA / 352 kW |
| Number of Cylinder | 6 |
| Phase | 3-phase output system |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Engine RPM | 1500 rpm |
| Power Factor | 0.8 (Lag) |
| Starting System | Electric starting technology |
| Cooling System | Water Cooled |
| Alternator | Stamford brushless |
| Canopy | No |
| Fuel Consumption | 80L/hr |
| Dimension | 3200 x 1200 x 1860 mm |
| Weight | 2610 Kg |
| Origin | China |
📖 Overview
The Lambert diesel generator features 400 KVA rated and 440 KVA Standby power. It comes with 230-400 output voltage, 1500 rpm engine speed, 0.8 power factor, and a digital control panel. These generators feature anti-vibration mounting between the alternator and the base frame. The generator has a large fuel tank that can run for 8 to 10 hours continuously with a full fuel load.
Be the first to review
Share your experience with Lambert 400 kVA Prime Power Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★