Lambert 6D10D235A 350 kVA DG Set with ATS Box
-1%
Price in Bangladesh
৳2,270,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Generator Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | 6D10D235A |
| Rated Power | 350 KVA / 280kW |
| Standby Power | 385 KVA / 308kW |
| Phase | Three |
| Voltage | 400V / 230V |
| Frequency | 50Hz |
| Engine RPM | 1500RPM |
| Cooling System | Water Cooled |
| Ignition System | Compression Ignition |
| Alternator | Copy Stamford, China |
| Canopy | No |
| Fuel Consumption | 35.5 liters of fuel per hour at 80% load |
| Other Features | Canopied With ATS Box |
| Origin | China |
📖 Overview
Lambert 6D10D235A is a DG set with an ATS box with 350 kVA/280 kW prime power and 385 kVA/308 kW standby power. It features water-cooling, in-line, 4-stroke, direct injection, and dry liner. This generator consumes 35.5 liters of fuel per hour at 80% load which reduces energy consumption by 15% compared to other generators.
Be the first to review
Share your experience with Lambert 6D10D235A 350 kVA DG Set with ATS Box and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★