LG UR8050 65" 4K WebOS Smart Television
Price in Bangladesh
৳105,990
from 1 seller
The lowest price of LG in Bangladesh is ৳105,990 only. Buy LG at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 105,990
📋 LG Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | LG |
| Screen Size | 65" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p, 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | HDR10 / HLG |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 20W |
| Connectivity | Wi-Fi, HDMI, LAN, USB, Bluetooth V5.0 |
| Remote | Magic Remote |
| Operating System | WebOs |
| Dimension | 1454 x 838 x 57.7" |
📖 Overview
The LG UR8050 65" LED smart television is optimized for extraordinary detail with an HDR10 Pro that brings greater brightness levels and enhances the viewing experience. This TV has smart assistants and connectivity that can be found on LG UHD TV facilities with support for Apple AirPlay, Amazon Alexa built-in, HomeKit, and Matter. Also, smart webOS platforms can be run by OTT apps like Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar, and more.
Be the first to review
Share your experience with LG UR8050 65" 4K WebOS Smart Television and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★