Lenovo B490 i5 Graphics Series 14" Business Laptop PC
Price in Bangladesh
৳14,200
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳14,200 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 14,200
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Processor Type | Intel Core i5 3rd Gen 3230M |
| Processor Speed | 3 MB Cache, 2.6 to 3.20 GHz |
| Chipset | Intel HM77 Chipset |
| Screen Size | 14" HD LED Display |
| RAM | 8GB DDR3 RAM |
| Hard Disk | 128GB SATA HDD |
| Optical Drive | Dual Layer DVD Writer |
| Graphics Card | Nvidia 1GB Graphics |
| Audio/Speaker | High Definition Audio, Dolby Advanced Audio v2 Stereo Speakers, Microphone |
| Networking | Integrated LAN, WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth |
| Webcam | HD Web Camera |
| Card Reader | Multi Card Reader |
| Battery | 6 Cell Battery with 4.5 Hours Backup |
| Product Weight (Kg) | 2.2 kg |
| Other Features | Fingerprint Reader |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo B490 graphics series business laptop PC with fingerprint reader. This Lenovo B490 laptop computer features Intel Core i5 3rd gen 3230M (3MB cache, 2.6 to 3.20 GHz) CPU, 8GB RAM, 128GB SSD, 14" HD LED display, DVD+RW, Nvidia 1GB graphics, webcam, WiFi, Bluetooth, 4.5 hours battery backup.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo B490 i5 Graphics Series 14" Business Laptop PC and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★