Lenovo IdeaPad Flex 5 14IAU7 Core i3 12th Gen Touch
-10%
Price in Bangladesh
৳54,900
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3 12th Gen |
| Processor Speed | Maximum frequency P-core 4.4GHz / E-core 3.3GHzz, Cache 10MB, |
| Chipset | intel |
| Screen Size | 14" WUXGA IPS Touch |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 256GB M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec |
| Networking | Wi-Fi 6, 802.11ax 2 x 2 + BT5.2 |
| Webcam | FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | Integrated Li-Polymer 52.5Wh battery |
| Keyboard | Backlit English |
| Software | Windows 11 Home |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.55 kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Lenovo IdeaPad Flex 5 14IAU7 has a 14" WUXGA IPS touch display. It is powered by an Intel Core i3 12th Gen processor that can generate maximum frequency P-core 4.4GHz / E-core 3.3GHzz and cache 10MB. It has 8GB RAM and 256GB M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe so, it provides reliable performance while working. Moreover, it includes an SD card reader.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo IdeaPad Flex 5 14IAU7 Core i3 12th Gen Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★