Lenovo ThinkPad T480s Core i7 8th Gen 256GB SSD Laptop
Price in Bangladesh
৳30,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳30,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 30,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8650U 8th Generation |
| Processor Speed | 1.90GHz- 2.11GHz, 8M Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14 inch FHD LED |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVME M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Dolby Audio Premium |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC (2 x 2) Bluetooth: 4.2 |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3-Cell Li-ion Battery |
| Keyboard | US International |
| Software | Free DOS |
| Dimensions (W x D x H) | 13.25 x 9.15 x .078″ |
| Product Weight (Kg) | 1.31 kg / 2.90 lb |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad T480s laptop comes with 16GB DDR4 RAM and 256GB NVME M.2 SSD storage capacity. The laptop has an Intel Core i7 8th generation processor with Intel UHD Graphics 620 and 8M cache. This laptop has a 14" full HD LED-backlit anti-glare IPS panel display. It has an Intel Dual Band Wireless-AC 2 x 2 and Bluetooth: V4.2 for network connectivity for fast internet browsing, video downloading, and other tasks.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T480s Core i7 8th Gen 256GB SSD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★