Lenovo IdeaPad Slim 3i Core i5 13th Gen 16GB RAM
-22%
Price in Bangladesh
৳65,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 13th Gen |
| Processor Speed | P-core 2.1 / 4.6GHz E-core 1.5 / 3.4GHz |
| Chipset | intel |
| Screen Size | 15.6 inch Full HD IPS Display |
| RAM | 16GB DDR-5 4800MHz |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | no |
| Graphics Card | Integrated Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | High Definition (HD) Audio |
| Networking | Wi-Fi 6, 2 x 2 11ax |
| Webcam | FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | Integrated 47Wh |
| Keyboard | Non-backlit, English (EU) |
| Software | Free DoS |
| Dimensions (W x D x H) | 359.3 x 235 x 17.9 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.62 kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Lenovo IdeaPad Slim 3i Core i5 13th Gen laptop comes with 16GB of Soldered LPDDR5-4800 memory with 512 SSD. It has a Core i5-13420H processor which can easily handle common tasks like web browsing, document editing, and multimedia playback. The Intel UHD Graphics gives a decent graphics performance for basic applications and multimedia. It has a 15.6" FHD with 1920x1080 resolution, and anti-glare display.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo IdeaPad Slim 3i Core i5 13th Gen 16GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★