Lenovo L22i-40 21.5" IPS Borderless Monitor
-9%
Price in Bangladesh
৳10,999
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo L22i-40 Full Specification
| Item | Monitor |
|---|---|
| Model | ✅ L22i-40 |
| Brand | Lenovo |
| Screen Size | 21.5" WLED IPS display |
| Shape | Wide Screen |
| Panel | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Brightness | 250 cd / m |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
| Color Support | 16.7 Million |
| Response Time | 4ms |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Resolution | 1920 x 1080p |
| Tilt Adjustment | -5 degree - 22 degree |
| Wall Mount Standard | 100 x 100mm |
| Speaker | 3W x 2 |
| Connectivity | VGA, HDMI |
| Power | 21W |
| Dimension | 407.3 x 488.0 x 178.9mm |
| Weight | 2.9 kg |
📖 Overview
The Lenovo L22i-40 is a 21.5-inch IPS borderless monitor that provides an impressive visual experience. The monitor display is complemented by 2 x 3W speakers that provide a multimedia experience as well as immersive audio quality. Moreover, the native resolution of 1920 x 1080 at 60 Hz ensures sharp and crisp images. This monitor has various interfaces including VGA and HDMI that allow for additional entertainment options. It supports vertical frequencies from 48 Hz to 75 Hz which allows support for different display modes.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo L22i-40 21.5" IPS Borderless Monitor and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★