Lenovo L27i-40 27" FHD 3-Side Borderless IPS Monitor
-12%
Price in Bangladesh
৳19,700
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo L27i-40 Full Specification
| Item | Monitor |
|---|---|
| Model | ✅ L27i-40 |
| Brand | Lenovo |
| Screen Size | 27" FHD LED |
| Shape | Wide Screen |
| Panel | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Brightness | 300 cd/m |
| Contrast Ratio | 3000000:1 |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
| Color Support | 16.7 Million |
| Response Time | 4ms |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Resolution | 920 x 1080p |
| Tilt Adjustment | -5° to +22° |
| Wall Mount Standard | 100 x 100 mm |
| Speaker | Stereo speakers, 3W x 2 |
| Connectivity | VGA, HDMI, Audio |
| Power | Internal Power Supply |
📖 Overview
The Lenovo L27i-40 is a monitor with a versatile and sleek 27-inch borderless display. It features an IPS panel featuring Full HD resolution with 99% sRGB coverage that offers vivid and accurate color reproduction. Moreover, this monitor is designed with AMD FreeSync technology which is perfect for tear-free gaming, and photo editing work. It does not harm the eyes as it has natural low blue light technology.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo L27i-40 27" FHD 3-Side Borderless IPS Monitor and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★