Lenovo Thinkpad Edge E430 i5 2nd Gen Laptop
-10%
Price in Bangladesh
৳12,500
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳12,500 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 11%
৳14,000
৳ 12,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3-3120M 3rd Generation |
| Processor Speed | 2.50GHz, 3MB Cache |
| Screen Size | 14.0" HD anti-glare, glossy |
| RAM | 4GB DDR3 |
| Hard Disk | 128GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD graphics 4000 |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers with Dolby Advanced Audio v2 |
| Networking | ThinkPad b/g/n Wireless & Bluetooth 4.0 |
| Webcam | 720p HD Low-Light Sensitive, Wide-View Angle, webcam |
| Battery | 6 Cell, Li-Ion Type |
| Keyboard | Spill-resistant, full-sized keyboard |
| Product Weight (Kg) | 2.15kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo Thinkpad Edge E430 Laptop comes with a 14-inch HD Display that features anti-glare and glossy options and delivers bright, crisp visuals from any angle. This laptop has a USB 3.0 port for fast data transfer which will transfer data 10 times faster than the previous USB technology. Also comes with Dolby speakers with Advanced Audio v2 for an immersive surround sound experience. This laptop offers 2 hours of battery backup and is in 100 percent fresh condition.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo Thinkpad Edge E430 i5 2nd Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★