LG C2 55" OLED Evo 4K Smart TV
Price Range in Bangladesh
from
৳160,000
to
৳162,000
across 2 sellers
The lowest price of LG OLED55C2P in Bangladesh is ৳160,000 only. Buy LG OLED55C2P at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳162,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
📋 LG OLED55C2P Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ OLED55C2P |
| Brand | LG |
| Screen Size | 55" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | OLED Evo |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 0.1ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | Perfect Black |
| Brightness | Yes |
| TV Tuner | ATSC, Clear QAM |
| Sound | 40W (WF: 20W, 10W per Channel) |
| Connectivity | Wi-Fi Certified 802.11ac, Bluetooth Version 5.0 |
| Remote | Magic Remote Control Built-In |
| Operating System | WebOs |
| Dimension | TV Dimensions with Stand 48.1 x 29.8 x 9.1" |
📖 Overview
The LG C2 55" Smart TV features an OLED Evo type panel that produces brilliant colors, OLED pixels with infinite contrast, perfect blacks, and beautiful picture quality with a billion colors. This LG TV uses the latest α9 Gen5 4K AI processor. Based on the picture seen on this TV, and specially designed for LG OLED to automatically adjust settings to improve sound quality. This TV has built-in access to Netflix, Prime Video, Apple TV app, Disney+, HBO Max. And quickly find your favorites on over 300 channels for free, with everything from comedy to movies to sports.
Be the first to review
Share your experience with LG C2 55" OLED Evo 4K Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★