LG C4 65" OLED Evo 4K Smart TV
Price Range in Bangladesh
from
৳270,000
to
৳349,999
across 6 sellers
The lowest price of LG in Bangladesh is ৳270,000 only. Buy LG at the best price from BDStall. There are currently 6 sellers available. Prices range up to ৳349,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 6 in Bangladesh
Pallabi, Dhaka
৳ 270,000
Gulshan, Dhaka
৳ 275,000
Badda, Dhaka
৳ 275,005
📋 LG Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | LG |
| Screen Size | 65" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Technology | OLED |
| 3D Technology | 3D |
| Refresh Rate | 120Hz Native |
| Contrast | Yes |
| Brightness | Brightness Booster |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | AI Sound |
| Connectivity | Wi-Fi, HDMI, USB, Bluetooth, Ethernet |
| Remote | AI Magic remote |
| Operating System | Android |
📖 Overview
This LG C4 is a 65" OLED smart TV that comes with a 4K resolution so it is perfect for watching high-quality videos. It offers α9 AI 4K Gen 7 picture processor that ensures high-quality picture format. Also, it supports Netflix, Max, Disney+, YouTube, Prime Video, ESPN, Apple TV, Sling TV and more. Moreover, this LG TV supports smart connectivity such as Wi-Fi, HDMI, USB, Bluetooth, and Ethernet allowing you to enjoy more entertainment.
Be the first to review
Share your experience with LG C4 65" OLED Evo 4K Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★