LG EVO C3 77" 4K HDR Smart OLED TV
Price Range in Bangladesh
from
৳399,000
to
৳405,000
across 2 sellers
The lowest price of LG in Bangladesh is ৳399,000 only. Buy LG at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳405,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 399,000
Purana Paltan, Dhaka
Save 26%
৳550,000
৳ 405,000
📋 LG Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | LG |
| Screen Size | 77" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | OLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 0.1ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | Perfect Black |
| Brightness | Yes |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 20W (10W per Channel), 2.0 Channel Dolby Atmos & AI Sound Pro |
| Connectivity | USB , HDMI, Bluetooth, Wi-Fi |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | WebOs |
📖 Overview
This LG EVO C3 is a smart TV that comes with a 77" 4K OLED display. This TV supports AMD FreeSync Premium and VRR, which is fully compatible with Sync to create clear, smooth images. This TV is designed with USB, HDMI, Bluetooth, and Wi-Fi connectivity, so it is convenient to use. It has a Voice Control Remote so everyone can use it very easily. This LG The C3 TV is powered by the α9 AI processor so it can run very fast.
Be the first to review
Share your experience with LG EVO C3 77" 4K HDR Smart OLED TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★