Lumens VCA53 PTZ IP Camera
-15%
Price in Bangladesh
৳55,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lumens VCA53 Full Specification
| Item | CCTV Camera |
|---|---|
| Model | ✅ Lumens VCA53 |
| CCTV Type | PTZ |
| Sensor | 1/2.8" 2.16 MP CMOS |
| White Balance | Auto / Manual |
| Lens | 5.33-110mm |
| Video Resolution | 1080p at 60fps |
| Signal System | LAN |
| Connectivity | IP Camera |
| CCTV Housing | Dome |
| Power Supply | 12V +/- 20% |
📖 Overview
Lumens VCA53 is an exceptional remote video camera that has excellent color reproduction and low-light shooting characteristics. These cameras are used for monitoring large areas. It has a 1/2.8" 2.16 MP CMOS sensor capable of capturing high-quality video. Moreover, this IP camera supports 1080p x 60fps video resolution, 20x optical zoom, and PoE. As for connectivity, it supports USB 3.0, HDMI, SDI, and Ethernet.
Be the first to review
Share your experience with Lumens VCA53 PTZ IP Camera and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★