Luminous Shakti Charge Neo 1450+ IPS Cum UPS
-16%
Price Range in Bangladesh
from
৳12,500
to
৳15,500
across 7 sellers
The lowest price of Luminous in Bangladesh is ৳12,500 only. Buy Luminous at the best price from BDStall. There are currently 7 sellers available. Prices range up to ৳15,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 7 in Bangladesh
Motijheel, Dhaka
Save 17%
৳15,000
৳ 12,500
Motijheel, Dhaka
Save 19%
৳15,500
৳ 12,500
Gulistan, Dhaka
Save 30%
৳18,500
৳ 13,000
More sellers
Star Power Care Center ✓
৳ 13,200
Belabo, Narsingdi
·
1 year ago
SOLAR IPS & LITHIUM BATTERY BAZAR ✓
৳ 13,500
Nawabpur, Dhaka
·
1 year ago
IPS HAT BAZAR BD ✓
৳ 13,500
Nawabpur, Dhaka
·
10 months ago
G-Tech Engineering BD ✓
৳ 15,500
Motijheel, Dhaka
·
11 months ago
📋 Luminous Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| Brand | Luminous |
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 1100VA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 924W |
| Inverter Frequency | 50Hz: 45~55Hz,60Hz: 55-65Hz Auto Sensing |
| Battery Included | Without Battery |
| Battery Capacity | Supported 80Ah-220Ah |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | Intelligent square wave |
| Display | LED indicator |
| Input Voltage | 90V-290V |
📖 Overview
This Luminous Shakti IPS Cum UPS is the perfect solution for powering homes and offices. It has a capacity of 1100 VA and rated output power is 924 watts. It is designed with advanced features like surge protection and back-up battery. It will support tubular, flat plate, SMF and local all batteries. It can perform fast battery charging at low input voltage. Also can charge battery with full current even at 95 volts.
Be the first to review
Share your experience with Luminous Shakti Charge Neo 1450+ IPS Cum UPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★