HP Victus 16-e0184AX Ryzen 7 5800H Gaming Laptop
-5%
Price in Bangladesh
৳85,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 5800H |
| Processor Speed | Up to 4.4GHz, 16MB Cache |
| Chipset | AMD Integrated SoC |
| Screen Size | 16.1" diagonal, FHD, 144Hz, 7ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB PCIe NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Nvidia RTX 3050Ti 4GB DDR6 with AMD Radeon- 8GB |
| Audio/Speaker | Audio by B&O, Dual speakers, HP Audio Boost |
| Networking | Realtek Wi-Fi 6 (2 x 2) and Bluetooth 5.2 combo |
| Webcam | HP Wide Vision 720p HD Camera |
| Card Reader | Multi-format SD media card reader |
| Battery | 4-Cell, 70 Wh Li-ion Polymer |
| Keyboard | LED Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 37 x 26 x 2.35 cm |
| Product Weight (Kg) | 2.46 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
HP Victus 16-e0184AX gaming laptop comes with AMD Ryzen 7 5800H processor. The laptop has 16GB DDR4 RAM and 512GB NVMe SSD storage capacity. The HP laptop comes with Nvidia RTX 3050 Ti 4GB DDR6 dedicated graphics card with AMD Radeon 8GB for programming, graphics, and other tasks.
Be the first to review
Share your experience with HP Victus 16-e0184AX Ryzen 7 5800H Gaming Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★