Osram 50W Halogen Standard Lamp
-22%
Price in Bangladesh
৳350
from 1 seller
The lowest price of Osram 50w halogen standard lamp in Bangladesh is ৳350 only. Buy Osram 50w halogen standard lamp at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
MAJOY ENTERPRISE
Baridhara, Dhaka
7 days parts
Save 22%
৳450
৳ 350
📋 Light Full Specification
| Item | Light |
|---|---|
| Lighting Technology | Halogen |
| Shape | Bulb |
| Output Wattage | 50W |
| Lumens | 910lm, 53kWh/1000h |
| Color Temperature | 3000K/Warm |
| Lamp Life | 2000 Hrs~2.7 Hrs/Day |
| Power Source | Electricity |
| Voltage | 12V |
📖 Overview
Osram is a high-quality halogen standard lamp that provides bright light from a compact unit. It consumes 50W of power and will provide a long life of over 2000 hours. This halogen lamp offers 10% more luminous efficacy than standard lamps.
Be the first to review
Share your experience with Osram 50W Halogen Standard Lamp and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★