Panasonic ER-GB42 Beard & Hair Trimmer
Price in Bangladesh
৳9,800
from 1 seller
The lowest price of Panasonic ER-GB42 in Bangladesh is ৳9,800 only. Buy Panasonic ER-GB42 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur Store
Mirpur, Dhaka
৳ 9,800
📋 Panasonic ER-GB42 Full Specification
| Item | Trimmer |
|---|---|
| Model | ✅ ER-GB42 |
| Brand | Panasonic |
| Type | Digital |
| Material | ABS |
| Blade | 45° Stainless-steel blades |
| Cutting Length | 1.0-10 mm |
| Battery | Ni-MH |
| Voltage | 220-240 V |
| Working Time | 50 min |
| Charging Time | 220V: 12 hr, 230V: 10 hr, 240V: 8hr |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Washable | Yes |
| Dimension | 17.7 x 4.7 x 4.2 cm |
| Weight | 148 gm |
📖 Overview
This Panasonic ER-GB42 Trimmer is used for cutting Beards & Hair. It is waterproof and 100% washable, allowing you to trim comfortably in or out of the shower. It uses Ni-MH batteries which charge very quickly and can run for up to 50 minutes on a single charge. Its sleek design is easy to hold and clean. It can be used for a long time and is ideal for travel and outdoor use.
Be the first to review
Share your experience with Panasonic ER-GB42 Beard & Hair Trimmer and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★