Pedrollo 2-HP Double Impeller Centrifugal Pump
-7%
Price in Bangladesh
৳55,428
from 1 seller
The lowest price of Pedrollo 2CPm25/16B in Bangladesh is ৳55,428 only. Buy Pedrollo 2CPm25/16B at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
Save 7%
৳59,600
৳ 55,428
📋 Pedrollo 2CPm25/16B Full Specification
| Item | Water Pump |
|---|---|
| Model | ✅ Pedrollo 2CPm25/16B |
| Pump Type | Centrifugal |
| Motor Power | Single Phase, 2-HP |
| Suction Dia | Suction mouth: 1 "1/4, Head 30-58m, Delivery line: 1" |
| Power Source | Electrict |
| Voltage | Absorption at 230V, 10.0A |
| Weight | 24.4 |
| Dimension | 26.1 x 22.5 x 44.4 cm |
📖 Overview
This Pedrollo 2CPm25/16B is a centrifugal pump that has been designed with a double impeller with brass. Also, a 2 HP powerful motor, so it provides a minimum water flow of 20 liters per minute and a maximum water flow of 140 liters per minute. and it perfect solution for the water supply, pressurisation systems, Irrigation, and cooling systems.
Be the first to review
Share your experience with Pedrollo 2-HP Double Impeller Centrifugal Pump and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★