Pedrollo CPm160C 1.5 HP Centrifugal Pump
-7%
Price in Bangladesh
৳40,734
from 1 seller
The lowest price of Pedrollo CPm160C in Bangladesh is ৳40,734 only. Buy Pedrollo CPm160C at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
Save 7%
৳43,800
৳ 40,734
📋 Pedrollo CPm160C Full Specification
| Item | Water Pump |
|---|---|
| Model | ✅ Pedrollo CPm160C |
| Pump Type | Centrifugal |
| Motor Power | Single Phase, 1.50 HP |
| Suction Dia | Suction mouth: 1 "1/2, Head 20-32 m, Delivery line: 1" |
| Power Source | Electric |
| Voltage | Absorption at 230V, 8.5A |
| Weight | 19.3 Kg |
| Dimension | 26 x 36 x 20.6 cm |
📖 Overview
The Pedrollo CPm160C is a centrifugal pump that can be used in the water supply, pressurisation systems, Irrigation, and cooling systems. It offers a 1.5 HP powerful motor, so it provides a minimum water flow of 50 liters per minute and a maximum water flow of 200 liters per minute. Moreover, it is made of a cast iron body and stainless steel impeller that is durable and ensures long-term service.
Be the first to review
Share your experience with Pedrollo CPm160C 1.5 HP Centrifugal Pump and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★