Desktop PC Core i7 1st Gen 8GB RAM / 128GB SSD
-10%
Price in Bangladesh
৳18,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Core i7 1st Generation Processor |
| Processor Speed | 2.93GHz / 8MB |
| Main Board | Intel Esonic H55 |
| Monitor | Samsung 22" LED |
| RAM | Samsung 8GB DDR3 1600bus |
| Hard Disk | WD 128GB / 500GB 7200rpm |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 4GB Graphics HD Builtin |
| Networking | Wi-Fi + WLAN |
| Keyboard | USB Keyboard |
| Mouse | USB Mouse |
| Casing | RGB LED FAN 4PS |
| Software | Default OS |
📖 Overview
This Desktop PC has an Intel Core i7 1st generation processor that can generate a base frequency speed of 2.93GHz. Also, this PC contains 8GB Samsung DDR3 1600bus RAM, WD 128GB or 500GB 7200rpm SSD drive, Intel Esonic H55 motherboard, ATX thermal casing, USB mouse & keyboard.
Be the first to review
Share your experience with Desktop PC Core i7 1st Gen 8GB RAM / 128GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★