Desktop PC Core i3 4th Gen 8GB RAM 256GB SSD
-8%
Price in Bangladesh
৳11,500
from 1 seller
The lowest price of Desktop pc core i3 4th gen 8gb ram 256gb ssd in Bangladesh is ৳11,500 only. Buy Desktop pc core i3 4th gen 8gb ram 256gb ssd at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 8%
৳12,500
৳ 11,500
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3-4130 4th Generation |
| Processor Speed | 3M Cache, 3.40GHz |
| Main Board | Motherboard Intel Chip H-81M |
| Monitor | Starex 17" LED Monitor |
| RAM | 8GB DDR3 1600 Bus RAM |
| Hard Disk | SSD 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD 4000 2GB |
| Audio / Speaker | HD Realtek Sound Port |
| Networking | 100/1000GBPS |
| Keyboard | USB Giga sonic |
| Mouse | Lenovo USB |
| Modem | 3G/4G Modem Support |
| Casing | Xpress Brand / Giga sonic |
📖 Overview
This Desktop PC uses an Intel core i3-4130 4th generation processor to generate a smooth frequency speed 3.40GHz with a 3M cache. Also, the prime features of this PC package include a 17" Starex LED monitor, 8GB RAM, 256GB SSD, 2GB graphics card, HD Realtek sound port, Lenovo mouse, Gigasonic keyboard, excellent quality Xpress or Giga sonic brand cashing, etc.
5.0
★★★★★
1 review
R
Zahid Hasan
18 February 2016 05.39 PM
Overall
★★★★★
Good Configuration For Budget Pc