Perkins 1103A-33TG1 45kVA Generator
-4%
Price in Bangladesh
৳1,300,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Perkins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Perkins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | 1103A-33TG1 |
| Rated Power | 400V / 230V |
| Standby Power | 50kVA / 40KW |
| Phase | 3 |
| Voltage | 400V / 230V |
| Frequency | 50Hz |
| Engine RPM | 1500 RPM |
| Power Factor | 0.8 |
| Cooling System | Water Cooled |
| Ignition System | Compression ignition |
| Alternator | UCL224D Brushless, Stamford, UK |
| Canopy | Yes |
| Other Features | Open/ Canopied |
| Origin | United Kingdom |
📖 Overview
Perkins 1103A-33TG1 45kVA is an industrial generator from the renowned Perkins brand. With an output of 45kVA, it is capable of powering a wide range of electrical appliances and equipment. It features a Perkins 1103A-33TG1 model engine, known for its durability and performance. It is designed for prime and standby power applications to make it suitable for both continuous use and emergency backup.
Be the first to review
Share your experience with Perkins 1103A-33TG1 45kVA Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★