Perkins 300 kVA Industrial Diesel Generator
Price Range in Bangladesh
from
৳4,450,000
to
৳5,300,000
across 2 sellers
The lowest price of Perkins in Bangladesh is ৳4,450,000 only. Buy Perkins at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳5,300,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Rampura, Dhaka
৳ 4,450,000
Shyamoli, Dhaka
৳ 5,300,000
📋 Perkins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Perkins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | AP300 |
| Rated Power | 300 kVA / 240 kW |
| Standby Power | 330 kVA / 264 kW |
| Phase | 3-phase output system |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Power Factor | 0.8 (Lag) |
| Starting System | Electric starting technology |
| Canopy | No |
📖 Overview
Perkins 300 kVA industrial diesel generator's rated power is 300 kVA / 240 kW and standby power is 330 kVA / 264 kW. It comes with a built-in AVR that provides stable power and an original 50oC radiator with an engine-driven fan installed on a skid. This generator includes battery terminal caps, a battery isolator switch, and anti-vibration mountings between the alternator and base frame. It is equipped with a large fuel tank with a working time of 8 to 10 hours per fill-up and a maintenance-free starter battery with a battery cable.
Be the first to review
Share your experience with Perkins 300 kVA Industrial Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★