Philips 8W UV-C 12" Eye & Skin Protection Tube Light
-10%
Price in Bangladesh
৳1,350
from 1 seller
The lowest price of Philips in Bangladesh is ৳1,350 only. Buy Philips at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
MAJOY ENTERPRISE
Baridhara, Dhaka
Save 10%
৳1,500
৳ 1,350
📋 Philips Full Specification
| Item | Light |
|---|---|
| Brand | Philips |
| Lighting Technology | Ultraviolet |
| Shape | Tube |
| Light Size | 12 Inch |
| Output Wattage | 8W |
| Power Source | Electricity |
| Voltage | 220-240V AC, |
| Frequency | 50 / 60Hz |
| Energy Saving | Standard |
📖 Overview
Philips 8W UV-C germicidal ultraviolet tube light complete set 12" rated voltage 220V Ac 50Hz, made in Poland, is a high-intensity ultraviolet light set designed to break down the DNA of bacteria, viruses, and spores. The light is made of clear glass and has a 254nm wavelength, ensuring eye and skin protection.
Be the first to review
Share your experience with Philips 8W UV-C 12" Eye & Skin Protection Tube Light and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★