Lenovo ThinkPad X1 Yoga Core i5 8th Gen Metal Body
-10%
Price Range in Bangladesh
from
৳36,000
to
৳36,500
across 2 sellers
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳36,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳36,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Kamalapur, Dhaka
Save 10%
৳40,000
৳ 36,000
ElephantRoad, Dhaka
৳ 36,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel core i5-8265U 8th Gen |
| Processor Speed | 1.60 GHz to 3.90 GHz of Frequency, 6M Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" (1920x1080) & 360° FHD Touch Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers / Microphone |
| Networking | 802.11 a / b / g / n / ac with Bluetooth V5.0 |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 4 Cell Li-lon Type with 3 Hours of Backup |
| Keyboard | Spill Resistant, Bottom-Load Backlight with White LED Lighting |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 333 x 229 x 17mm |
| Product Weight (Kg) | 1.2Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad X1 Yoga Core series comes with an Intel core i5-8265U 8th generation processor that can generate speeds of 1.60 GHz to 3.90 GHz. It has a 14" 360° FHD touch display and metal body and the body can be rotated 360 degrees. It has many advanced security functions and a fingerprint scanner. It can be charged quickly with the help of fast-charging technology.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Yoga Core i5 8th Gen Metal Body and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★