S97 4K Dual Camera 360° Mini Drone
Price Range in Bangladesh
from
৳12,000
to
৳12,500
across 2 sellers
The lowest price of S97 4k dual camera 360° mini drone in Bangladesh is ৳12,000 only. Buy S97 4k dual camera 360° mini drone at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳12,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Robin Mart
Malibagh, Dhaka
৳ 12,000
Babys Mart
Motijheel, Dhaka
Save 4%
৳13,000
৳ 12,500
📋 Drone Full Specification
| Item | Drone |
|---|---|
| Camera | 4K Dual Camera |
| Real-time Video Transmitter | Ok |
| Flight Time | 15-20 Minutes |
| Charging Time | 60 Minutes |
| Battery | Built-in 3.7V 2000mAh Lithium |
| Top Speed | Up to 40 miters |
| Drone Movement | All Side |
| Control Distance | Up to 150 meters |
| Low Battery Signal | When 30% |
| Remote Control | Yes |
| Auto Return Button | Yes |
| Sensors | Yes |
| Light | Yes |
| Drone Size | 20 x 13 x 7 cm (foldable) / 45 x 38 x 7 cm (unfolded) |
| Drone Weight | 500gm |
| Included in Box | All Essential Accessories |
| Other Features | Apps control digital drone |
📖 Overview
This S97 mini drone arrives with a 4K resolution dual camera that has the ability to capture the viewing experience at a 360° angle. However, this drone camera appears in orange & black color which is very attractive looking & built-in with a unique design. In addition, it comes with many benefits and features for the users including 50x times zoom / aircraft foldable / six-way with gyroscope / one-way takeoff & one-key landing / headless mode / emergency stop / trajectory flight, and many more exciting options. Moreover, the S97 drone has a 2000mAh lithium battery that ensures 15-20 minutes of flying time and only takes 60 minutes to fully charge.
Be the first to review
Share your experience with S97 4K Dual Camera 360° Mini Drone and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★